Ako v spoločnosti vnímame umieranie?
Povedzme si narovinu. Posledné zbohom nie je štandardnou konverzačnou témou. A dôvod je pochopiteľný. V mnohých z nás prevláda pri rozprávaní určitý nepríjemný a neutíchajúci pocit nepokoja: vyvoláva úzkosť a rozrušenie. Strata milovaného človeka je niečo, čo v určitom životnom momente zažije každý z nás, a či chceme alebo nie, je s tým spojená určitá finančná zodpovednosť a starostlivosť o tých, na ktorých nám záleží najviac.
Pozrime sa na daný fenomén trochu bližšie. Čo ovplyvňuje naše vnímanie umierania? V zásade sú to tieto faktory:
1. Vek: čím je človek starší, tým častejšie sa otázkou smrti zaoberá a táto téma je pre neho menej problematická
2. Pohlavie: ženy sa s predstavou smrti vyrovnávajú o niečo ľahšie ako muži
3. Zdravotný stav: otázkou smrti sa častejšie zaoberajú ľudia s podlomeným zdravím
4. Náročnosť bežného života: čím je život jednoduchší, tým býva strach z umierania menší
5. Vyrovnanosť s vlastným životom: trach so smrti zvyšuje predstava nejakej nenaplnenej povinnosti, úlohy
6. Stabilita hodnôt a životný svetonázor: dôležitá je aj úloha náboženskej orientácie. Výskum vraví, že viera je považovaná za prostriedok na zvládnutie strachu z umierania
Smrť ako konverzačná téma? Skôr nie ako áno
Pre nikoho nebude prekvapením, že umieranie je v spoločnosti tabuizovaná téma. Je totiž oveľa jednoduchšie diskutovať o plánoch na víkend, čo sa urodilo v záhradke, alebo komu sa narodila vytúžená vnučka.
Ak však už na konverzáciu o smrti dôjde, zdá sa, že aj Slováci od veku 50 rokov a vyššie sú v tejto oblasti zhovorčivejší. Pripravenosť akceptovať vlastnú smrť súvisí s vekom a zrelosťou staršieho človeka, ktorý nemá tendenciu popierať koniec. Chce si byť istý, že na neho bude spomínané v dobrom a že posledné zbohom tomuto svetu povie skutočne tak, ako si pôvodne želal. Jednoducho sa chce aj na túto finálnu oblasť života pripraviť.
Nenechávajte to na najbližších, nebojte sa diskutovať!
Problémová je diskusia hlavne medzi generáciami – kedy mladší členovia nie sú ešte dostatočne pripravení rozprávať sa o tom tak otvorene, ako starší. Je však dôležité pokúsiť sa nájsť spôsob, ako o týchto veciach hovoriť pohodlne a bez strachu. Práve vďaka komunikácií budú starší členovia uistení, že ich posledné želanie bude rešpektované, a zvyšok rodiny nebude nútený čeliť enormnému tlaku spojenému s pohrebom v stresujúci čas.
Riešením takýchto náročných diskusií a finančnej zodpovednosti môže byť životné poistenie Moji blízki. Prečítajte si o ňom na našich stránkach https://www.4lifedirect.sk/sluzby/zivotne-poistenie/, alebo nám zavolajte na telefónne číslo 0800 601 450. Napriek obavám z cenovej dostupnosti pohrebu alebo obavám spojených s diskusiou na danú tému, pohreb je oslavou života. Je to posledná spomienka, ktorú na vás budú mať vaši najbližší, preto sa nepripravte o možnosť rozlúčiť sa presne tak, ako túžite vy sami.
Ako vnímate smrť Vy? Je pre vás náročné diskutovať na túto tému alebo ste s ňou uzrozumení a vnímate ju ako súčasť života a ste na ňu pripravení?