Tipy, ako aj na dôchodku ostať mentálne čulí
V jednom z našich nedávnych článkov sme vám poskytli zopár odporúčaní, ktoré by vám mohli v súčasnej pandemickej situácií priniesť do života určitý pocit pokoja. V dnešnom článku pôjdeme o čosi viac do hĺbky a prinesieme vám zoznam viacerých aktivít, vďaka ktorým ostanete naďalej duševne čulí či už sa chystáte do dôchodku, alebo na ňom už nejakú dobu ste.
Na odchod do dôchodku sa väčšina ľudí teší, je to totiž priestor, kedy sa človek konečne môže sústrediť na svoje vlastné záujmy a robiť to, po čom túži. Aj keď môže byť veľmi lákavé len tak leňošiť pri obľúbenom televíznom programe, je skutočne dôležité pokúsiť sa aj v tomto veku života ostať aktívnym. Štúdie preukázali, že udržanie si duševnej a telesnej bdelosť prináša mnoho benefitov vrátane prevencie skorého nástupu demencie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si duševné zdravie udržať čo najdlhšie aj na dôchodku.
Čítajte knihy a časopisy
Ak už ste vášnivým čitateľom alebo čitateľkou, pravdepodobne vám nemusíme pripomínať výhody čítania. Namiesto hodín pred televíziou vám odporúčame stráviť každý deň čítaním minimálne 60 minút. Nemusí ísť o čítanie velikánov ruskej literatúry, ide hlavne o to, aby vás to bavilo. Beletria, kniha o záhradkárčení, najnovších kreatívnych postupoch alebo len obyčajné noviny a časopisy s vašou obľúbenou tematikou sú výbornou ukážkou. Čítanie stimuluje váš mozog, podporuje fantáziu a obrazotvornosť a môže vám pomôcť objaviť priam geniálne nápady aj vo vyššom veku.
Hrajte logické hry
Tento tip môže ísť ruka v ruke s čítaním novín a časopisov, v ktorých určite nájdete krížovky či sudoku. Pomocou nich možno stimulovať tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za riešenie problémov. Opakovanou aktivitou sa tak budete trénovať nielen na ďalšiu krížovku či sudoku, ale aj na prekonávanie náročných situácií v každodennom živote. A to sa aj na dôchodku extrémne hodí.
Naučte sa nový jazyk!
Či už máte vďaka dôchodku čas na cestovanie, alebo vám v zahraničí žije časť vašej rodiny, elementárna znalosť iného ako slovenského jazyka vám môže nevídaným spôsobom rozšíriť vaše obzory. Už len základné frázy a ich aktívne memorovanie na pravidelnej báze je jeden z najlepších tréningov mozgu, vďaka ktorému sa budete cítiť aktívni a čulí.
Osvojte si koníček, na ktorý doteraz nikdy nebol čas
Možno už máte plány začať sa venovať vysnívaným záľubám, ktoré ste si doteraz len sľubovali, a to je len dobre. Momentálne existuje veľa spôsobov, ako sa ich môžete naučiť aj sami. Zdrojov dostupných online je neúrekom. Ak sa plánujete venovať hudobným nástrojom, na webových stránkach, ako je YouTube, nájdete množstvo návodov. Nehovoriac o oblastiach ako fotografovanie, tipy na záhradkárčenie alebo varenie.
Socializujte sa! Online
Skĺznuť do rutiny počas dôchodku je jednoduché. Pritom urobiť si čas pre priateľov je dôležité pre každého. Dôchodok môže byť príležitosťou na získanie nových. Ako už bolo spomenuté môže to byť v podobe nového koníčka alebo dokonca organizovania pravidelných telefonických hovorov s priateľmi. To prospeje nielen vašej duševnej bystrosti, ale aj zdraviu.
Jedzte zdravšie
Potvrdzuje sa staré známe „ste to, čo jete“. Konzumácia potravín bohatých na vitamíny, minerály a tuky telu dodá správne palivo. Existujú potraviny, ktoré súvisia so zdravšou funkciou mozgu. Ukázalo sa, že potraviny ako mastné ryby, losos, čučoriedky, brokolica a celozrnné výrobky, prispievajú k zdravšej funkcii mozgu. Pridanie týchto druhov potravín k vyváženej strave by mohlo z dlhodobého hľadiska spôsobiť pozitívnu zmenu.
Hýbte sa v rámci možností
Duševná pohoda je už odjakživa spojená s pohodou fyzickou. Nikdy nie je neskoro začať alebo rozvíjať pohybové aktivity, a dôchodok môže byt pre tento zámer ideálnym obdobím. Už len obyčajná chôdza má pre naše zdravie mnoho benefitov. Výskumy totiž dokazujú, že ľudia, ktorí trávia prechádzkou v prírode aspoň 30 minút denne majú lepšie psychické zdravie a trpia menej často úzkosťami a depresiami. Spomedzi ďalších výhod spomenieme len nasledovné: zlepšená cirkulácia krvi, zníženie rizika vzniku osteoporózy a diabetu, zlepšenie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi a podpora imunitného systému. Pomerne dosť benefitov, nemyslíte?
Spite minimálne 8 hodín
Kvalita vášho spánku má obrovský vplyv na funkciu vášho mozgu. Spánok je vo vyššom veku často podceňovaný, pritom je esenciálny pre kognitívne elementárne funkcie, ako je napríklad myslenie. Dôležitá je nielen kvalita spánku, ale aj jeho dĺžka. Už dávno bol vyvrátený mýtus hovoriaci o tom, že starší ľudia potrebujú menej spánku. Práve naopak. Kvalitný 8 hodinový spánok je nevyhnutný pre každého, seniorov nevynímajúc. Ak spíte menej, môžete pociťovať spánkovú depriváciu, ktorá môže viesť k vysokému krvnému tlaku a srdcovo-cievnym ochoreniam. Preto tento problém nepodceňujte, a ak ste v posledných troch mesiacoch zaznamenali akúkoľvek spánkovú anomáliu, ktorá sa opakuje minimálne trikrát za týždeň, určite sa poraďte sa so svojim lekárom.